Dziesiąty Festyn Europejski

1 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Rykach

odbył się już po raz dziesiąty Festyn Europejski.

Organizatorami Festynu są: Szkolny Klub Europejski  i Samorząd Uczniowski  przy współpracy Wolontariatu Szkolnego, Koła Sportowego, Radiowęzła Szkolnego, Klubu Fascynacji Kulinarnych oraz nauczycieli   i uczniów szkoły.

Gościem Festynu był Starosta Powiatu Ryckiego Pan Stanisław Jagiełło, który wręczył nagrody za współzawodnictwo sportowe szkół powiatu ryckiego oraz

główne nagrody  w konkursach: Gra miejska w Rykach ,, Młody obywatel  w urzędzie’’ i Konkursie Wiedzy o Rykach i Regionie.

FESTYN  EUROPEJSKI organizowany jest  z okazji Dnia Europy, który obchodzony jest 9 maja, a tegoroczne  święto państw europejskich zorganizowano wspólnie  z obchodami Międzynarodowego Dnia Dziecka, który w ZSZ nr 2 jest dniem zabaw integracyjnych oraz sportu szkolnego.

Organizowane corocznie festyny są okazją do przypomnienia i podkreślenia jakie korzyści dla Polski przyniosło członkowstwo w Unii Europejskiej, korzyści dla młodych  ludzi związane z edukacją oraz rozwojem osobistym i zawodowym.

Podczas  Festynu odbyły się  następujące działania:

1. Pod Patronatem Starosty Powiatu Ryckiego obyło się IV Forum Młodzieży Powiatu Ryckiego  w tym  Gra miejska ,, Młody obywatel w urzędzie‘’ .
  2. Pod Patronatem Starosty Ryckiego oraz Burmistrza Ryk odbył się Konkurs Wiedzy o Rykach i Regionie.
  3. Dla najmłodszych uczestników festynu – uczniów z ZSO nr 1 w Rykach przygotowano gry i zabawy na boisku szkolnym, poczęstunek przygotowany  przez Klub Fascynacji Kulinarnych, pokaz walk Karate, zaprezentowany przez uczniów z Klubu Karate Tradycyjnego w Rykach.
  4. Występ kabaretowy ,, Babę zesłał Bóg’’. Występ przygotował teatr ,, Baza” w ramach projektu ,, Z przeszłością    w przyszłość – skarby sztuki i tradycji regionalnej”. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Tradycji i Rozwoju Wsi Bazanów ,,Nowoczesna Pani”, w ramach Ogólnopolskiego Programu ,, Równać Szanse” współfinansowany                     z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Dzieci i Młodzieży.
  5. Występy artystyczne – piosenki europejskie oraz  układy taneczne zaprezentowane przez zespół taneczny ,,SUDDENLY”
  6. Mecz piłki siatkowej między uczniami a nauczycielami szkoły.
  7. W trakcie Festynu odbywała się degustacja potraw europejskich przygotowanych przez młodzież z Klubu Fascynacji Kulinarnych.