projekt 2

Zjazd Klubów Europejskich

9 maja 2017 r. w Lublinie, w ramach obchodów Dnia Europy odbył się Zjazd Klubów Europejskich, w trakcie którego  młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa, mogła uczestniczyć w Symulacji obrad Parlamentu Europejskiego.

Organizatorami  DNIA EUROPY  byli:

1. Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Lublin,
  2. Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
  3. Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Lublin.

Uczennice naszej Szkoły: Dorota Walasek , Aleksandra Nowak, Emilia Walasek wzięły udział w Symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, która miała miejsce w Sali Obrad Rady Miasta  w lubelskim Ratuszu.

Wszyscy uczestnicy zostali losowo przyporządkowani do 5 frakcji, które obecnie funkcjonuję w Parlamencie Europejskim.

Każdy z uczniów otrzymał materiały zawierające informacje o stanowisku danej frakcji na tematy, które następnie były omawiane podczas symulacji:

Brexit – na jakich warunkach Wielka Brytania powinna opuścić UE?

60 lat i co dalej? Wspólne stanowisko państw V4, Deklaracja
Warszawska.

W trakcie symulacji, członkowie poszczególnych drużyn spotkali się po raz pierwszy i mieli za zadanie przygotować swoje wystąpienia indywidualne oraz wystąpienie całej frakcji. Po poszczególnych wystąpieniach był czas na dyskusję.

Jury oceniło pracę i dyskusję uczniów w symulowanych obradach Parlamentu Europejskiego, w wyniku tej oceny uczennice naszej Szkoły wspólnie z uczestnikami z innych szkół, zajęły drużynowo następujące miejsca:

1. Walasek Dorota            – II miejsce
  2. Nowak Aleksandra       – IV miejsce