Jesteś tutaj:Start / O szkole / Patron Szkoły

Patron Szkoły

Leon Wyczółkowski

Leon Wyczółkowski urodził się w 1852 r. w Hucie Miastkowskiej,

zmarł w 1936 r. w Warszawie, malarz i grafik.

Dzieciństwo spędził w majątku swoich dziadków (ze strony matki) w Rososzy niedaleko Ryk. Studiował w klasie Rysunkowej (m.in. u W.Gersona) w Warszawie, w akademii w Monachium i w Szkole Sztuk Pięknych (SSP) w Krakowie (u J.Matejki). Profesor SSP w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współzałożyciel Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka". Kilkakrotnie wyjeżdżał za granicę, m.in. do Paryża.

Wyczółkowski malował początkowo obrazy hitoryczno-rodzajowe, później realistyczne portrety i modne sceny salonowe ("Ujrzałem raz...").

Podczas pobytu na Ukrainie tworzył głównie plenerowe, nasycone słońcem i jarzące się barwami sceny kopania buraków, orki, postacie rybaków i chłopów ("Orka", "Rybak").

Przez podjęcie problematyki światła i koloru zbliżył się do impresjonizmu. Na krótko uległ wpływowi symbolizmu ("Sarkofagi").

Następnie, posługując się głównie pastelem, akwarelą i tuszem, malował nastrojowe pejzaże (zwłaszcza tatrzańskie), zabytki architektury polskich miast, pamiątki historyczne (cykl "Skarbiec wawelski"), martwe natury i kwiaty.

Ważne miejsce w jego twórczości zajmują także zróżnicowane stylistycznie portrety (m.in. J. Kossaka, J.Chełmońskiego).

Zajmował się również grafiką (litografią, akwafortą, akwatintą).

Prace graficzne Wyczółkowskiego mają charakter malarski i odznaczają się zróżnicowaną skalą rozwiązań formalnych. Są to widoki drzew i starej architektury, pejzaże, portrety i martwe natury, m.in. zebrane w teki: "Tatry", "Teka Huculska", "Stara Warszawa", "Gościeradz".

Twórczość Leona Wyczółkowskiego należy do najwybitniejszych zjawisk w sztuce polskiej przełomu XIX i XX w.

Obszerna kolekcja dzieł i pamiątek po nim znajduje się w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.