Praktyki zawodowe Rimini

Zimą była Bułgaria, natomiast tuż po zakończeniu roku szkolnego, w dniach 23 czerwca – 6 lipca 2019r., kolejna grupa 24 uczniów naszej szkoły uczestniczyła w praktykach zawodowych w letnim kurorcie wypoczynkowym – Rimini, we Włoszech. Praktyki 12 uczniów III klasy Technikum Ekonomicznego i 12 z klas II, III i IV Technikum Budowlanego  odbyły się w ramach realizowanego projektu "Rozwój uczniów", finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu ERASMUS +.

Po przyjeździe do Rimini uczniowie zostali przywitani przez przedstawicieli organizacji przyjmującej - firma Sistema Turismo oraz zakwaterowani w hotelu Fantsy.
Młodzież przez dwa tygodnie pracowała w firmach budowlanych oraz biurach różnych instytucji (np. hotele, szkoła, zakład odzieżowy).  Praca w tych firmach umożliwiła uczniom zdobycie nowych umiejętności i podniesienie kompetencji zawodowych. Po zakończeniu stażu każdy uczeń otrzymał Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w projekcie oraz otrzyma dokument Certyfikat Europass – Mobilność - potwierdzający nabyte kompetencje. Dokument jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W czasie wolnym od pracy uczniowie zwiedzali Rimini, spędzali czas na plaży, korzystali z uroków miasta i pogody. Wielką atrakcją była wycieczka do Wenecji, podczas której młodzież zwiedzała Bazylikę i Plac Św. Marka, Pałac Dożów i Dzwonnicę Mostu Westchnień. Podziw wzbudzały gondole pływające po Canale Grande oraz urokliwe wąskie uliczki. Kolejna wyprawa odbyła się do San Marino, która równie mocno zapadła w pamięci. Młodzież mogła podziwiać architekturę najstarszej republiki w całej okazałości, Ratusz Palazzo Pubbliko i Twierdzę La Rocca o Guaito.
Pobyt minął bardzo szybko i żal było wyjeżdżać. Zagraniczna praktyka zawodowa zaowocowała zawarciem nowych znajomości, poznaniem kultury włoskiej oraz zabytków Rimini, Wenecji, San Marino. Podczas pobytu uczniowie byli pod stałą opieką nauczycieli Magdaleny Surmacz-Jońskiej i Marzeny Rozborskiej.

Cieszymy się, że nasze szkoły uczestniczą w unijnych programach czy projektach, które uczą kluczowych kompetencji, przedsiębiorczości, posługiwania się językiem obcym, a przede wszystkim otwierają młodego człowieka na świat. Trzymamy kciuki za powodzenie kolejnych składanych wniosków!!!